Quick Links

Quick Links

Back to top

Plaistow Primary School

Plaistow Staff Team

Click here to learn more about our class names at Plaistow.

Leadership Team

  • Dean Benoit, Head Teacher Whole-School Strategy, CPD and Team Development, Safeguarding
  • Rosie Chapleo, Deputy Head Teacher Phase 3 Strategic Lead, Teaching and Learning, Science and Computing Leader
  • Ambia Begum, School Business Manager Administration Team Leader
  • Priya Pankhania-Robinson, Assistant Head Teacher SENDCo (maternity leave)
  • Chris James, Assistant Head Teacher SENDCo, Inclusion and Behaviour Leader
  • Donna Occleshaw, Assistant Head Teacher Phase 1 Strategic Lead, Outdoor Learning Leader
  • Katy Smith, Assistant Head Teacher Phase 2 Strategic Lead, Humanities Leader
  • Deborah Anderson, Phase Leader Phase 3, Induction Tutor
  • Gurpreet Rooprai, Phase Leader Phase 2, PE Leader
  • Safiya Aswat, Phase Leader Phase 1, Early Reading Leader

Phase 3 Teaching Team

  • Tulin Sevinc, Brahmachari Class Teacher, PSHE Leader
  • Nuzhat Ahmed, Almond Class Teacher, English Leader
  • Ayse Da Costa, Almond Class LETTA Teacher Trainee
  • Deborah Anderson, Mian Class Teacher 
  • James Montebello, Aly Class Teacher 
  • Katy Smith, Coelho Class Teacher
  • Sumaiya Begum, Coelho Class Teacher
  • Rezwana Akther, Atinuke Class Teacher, Maths Leader
  • Shuang Cui, Teaching Assistant
  • Louise Riste, Teaching Assistant
  • Claire Pinion, Teaching Assistant
  • Shaminara Chowdhury, Teaching Assistant
  • Yasmin Choudhury, Teaching Assistant

Phase 2 Teaching Team

  • Gurpreet Rooprai, Wilson Class Teacher
  • Kirsty McMunn, Child Class Teacher
  • Anna Vernon, Blake Class Teacher, Spanish Leader
  • Piara Begum, Halls Class Teacher
  • Shamila Butt, Teaching Assistant
  • Zahanara Begum, Teaching Assistant
  • Chaand Suri Narula, Teaching Assistant
  • Flutur Skepi, Senior Teaching Assistant
  • Claire Evans, Teaching Assistant

Phase 1 Teaching Team

  • Ayesha Abdullah, Shireen Class Teacher 
  • Donna OccleshawRiddell Class Teacher 
  • Amy Mathieson,  Donaldson Class Teacher
  • Joanne Stokes,  Scheffler Class Teacher, Music, Art and D&T Leader
  • Sultana Zarin, Scheffler Class Teacher
  • Safiya Aswat, Carle and Adeola Class Teacher
  • Habiba Khanom, HLTA Early Years 
  • Deborah Ahmed, Nursery Nurse
  • Anbreen Ahmed, Nursery Nurse
  • Hilary Jeffers, Teaching Assistant
  • Raheela Kassam, Teaching Assistant
  • Zebunisha Iqbal, Teaching Assistant
  • Shamsun Ahmed, Teaching Assistant
  • Sumiyya Hussain, Teaching Assistant
  • Delraina Chowdhury, Teaching Assistant

Additional Teaching and Learning Support

  • Rob Saunders, Music and Performing Arts Teacher
  • Daniel Large, Cover Supervisor
  • Faalon Diwantesa, Cover Supervisor
  • Nasima Begum, Class Teacher (parental leave)

Inclusion Team

  • Jane Brown, Attendance and Safeguarding Officer
  • Mili Ricon Mosquera, Safeguarding and Child Protection Officer
  • Rowena Wait, School Family Support Worker

Midday Supervisor Team

  • Flutur Skepi, Senior Teaching Assistant 
  • Harbeer Virdee
  • Darshna Lad
  • Rahana Begum
  • Hena Khatun
  • Saira Munir
  • Tahera Patel
  • Salma Syed Begum
  • Asma Ibrahim
  • Shaon Begum
  • Ganison Fatima

School Administration Team

  • Ambia Begum, School Business Manager
  • Tasnia Wahee, Senior Finance Administrator
  • Annieka LopezAdministrative Officer

Catering Team

  • Desiree Syfox, School Cook

Premises Team

  • Marius Satmari, Site Supervisor
  • Reece Carter, Site Supervisor

Children's Centre Team

  • Rukhsana Bibi, Children’s Centre Manager
  • Husna Begum, Family Support Worker
  • Toyabun Nessa, Acting Family Support Worker     
  • Sefali Begum, Early Years Practitioner
  • Amina Dhinbil, Early Years Practitioner
  • Mahpara Laskar, Parenting Practitioner